Що чекає українських власників іноземних компаній. Автоматичний обмін фінансовою інформацією.

Автор: Олеся Марчак, старший юрист ЮК "Лекс Консалтинг"

Опубліковано 28 Березня 2024 у news publikatsiyi articles

З метою виходу на нові європейські ринки та оптимізації системи оподаткування, при веденні бізнесу часто розглядається можливість реєстрації класичної офшорної компанії або компанії в низькоподаткових європейських юрисдикціях.

Доходи отримані від роботи таких іноземних компаній громадянами України, необхідно задекларувати в Україні до 1 травня року, що настає за звітним, та сплатити податок з доходу за ставкою 18%.

Проте як показує практика, декларувати доходи отримані закордоном українці часто не поспішають, а відсутність обміну інформації між податковими органами країн Європейського Союзу та Україною, унеможливлює накладення на резидентів України штрафних санкцій.

Для вирішення даного питання у  2014 році Організація економічного розвитку та співробітництва затвердила Єдиний стандарт звітності (Common Reporting Standard – CRS). СRS надає можливість податковим органам держав, які підписали та ратифікували  угоду, отримувати інформацію від фінансових установ про платників податків цих держав і щорічно автоматично обмінюватися цими даними з іншими країнами.

На даний момент угоду підписали більше 100 країн, в тому числі Великобританія, Британські Віргінські острови, Сейшельські острови,  Кіпр, Мальта, Швейцарія. У список включені практично всі офшорні юрисдикції. Україна вже є учасником Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах, і як зазначається на веб-сайті урядового порталу з 2020 року планується початок процесу автоматичного обміну інформацією.

За підсумками обміну інформацією за стандартом СRS податкові органи зможуть отримати інформацію щодо іноземних рахунків податкових резидентів, а саме прізвище ім’я по батькові власника рахунку або кінцевого бенефіціарного власника рахунку, його адресу реєстрації та індивідуальний податковий номер, баланс рахунку, загальну суму відсотків, що надійшли на рахунок по вкладу, загальну суму дивідендів, доходів за облігаціями, доходів від продажу фінансових активів, виплат за векселями та виплат за певними договорами страхування.

При цьому податкові органи зможуть отримувати дану інформацію як за індивідуальними рахунками податкових резидентів, відкритих за кордоном, так і по рахунках зарубіжних пасивних компаній, які контролюють бенефіціари – фізичні особи, податкові резиденти України.

Така інформація, в свою чергу, буде використана для перевірки правильності виконання українського податкового та валютного законодавства та, як наслідок, для застосування відповідних санкцій.

Міжнародний обмін інформацією за стандартом Common Reporting Standard дасть можливість державним податковим органам обійти принцип банківської таємниці. Тому, рекомендуємо українським власникам бізнесу за кордоном, особливо власникам офшорних компаній,  навести лад з фінансовою та бухгалтерською документацією, оскільки експерти стверджують, що автоматичний обмін податкової інформації між Україною та країнами ЄС це питання часу.

Коли з вами зв'язатися?