Автор:

Опубліковано 02 Червня 2023 у uncategorized

НДЦСЕ з питань інтелектуальної власності спільно з Юридичною компанією Lex Consulting й іншими партнерами успішно провели методичний семінар-практикум на тему: «Економічна судова експертиза як доказ у податкових спорах»👏


18 лютого 2020 року Науково-дослідний центр судової експертизи з питань інтелектуальної власності Міністерства юстиції України (далі – Центр), спільно з представниками Юридичної компанії Lex Consulting, Аудиторської компанії «Українська Національна Аудиторська компанія» організували та провели, в рамках розширення та профілізації державно-приватного партнерства, для представників бізнесу, податкових органів, юридичних консультантів, адвокатів, судових експертів й інститутів громадянського суспільства, включаючи провідні українські правничі ЗМІ унікальний методичний семінар-практикум на тему: «Економічна судова експертиза як доказ у податкових спорах».


Основною метою цього методичного семінару-практикуму стало поглиблене ознайомлення учасників семінару з потенціалом судово-економічної експертизи у податкових спорах. При цьому, учасники семінару обговорили наступні важливі питання:


• Практика визначення зобов’язань з податку на прибуток з урахуванням останніх тенденцій застосування контролюючими органами П(С)БО 15 «Дохід».


• Позиція адміністративних судів щодо необхідності проведення судової економічної експертизи при розгляді податкових спорів, зокрема, щодо донарахування податку на прибуток у зв’язку зі збільшенням платникам податків доходів в бухгалтерському обліку по операціях з придбання товару щодо якого контролюючі органи мають сумнів стосовно реального (законного) джерела його походження.


• Ризики збільшення доходу платника податку на прибуток за результатами перевірок відносин з контрагентами та роль судово-економічної експертизи як доказу для правильного вирішення спорів.


• Методологія бухгалтерського обліку доходів і витрат в операціях з придбання товару щодо якого контролюючі органи мають сумнів стосовно реального (законного) джерела його походження.


• Судово-економічна експертиза: класифікація, вирішувані питання, об’єкти дослідження. Дисконтування зобов’язань – практичні кейси.


Зі вступним словом до учасників цьог
о науково-комунікативного заходу звернулися його організатори і почесні гості, а саме:


Костюк Володимир – керуючий партнер Юридичної компанії Lex Consulting;


Баклан Тетяна – начальник відділу науково-методичного забезпечення Департаменту експертного забезпечення правосуддя Міністерства юстиції України;


Кузьменко Валерій – суддя Окружного адміністративного суду м. Києва;


Федоренко Владислав – директор Центру, доктор юридичних наук, професор, заслужений юрист України, судовий експерт вищої категорії.


Модератором заходу виступила Ольга Гонзайк, генеральний директор Аудиторської компанії «Українська Національна Аудиторська компанія», керівник Центрального округу ВГО «Спілка податкових консультантів України», яка також привітала присутніх та відзначила, що найбільш важливою та актуальною темою сьогодення є визначення місії та розкриття потенціалу судово-економічної експертизи при розгляді податкових спорів


З цікавими і змістовними доповідями-презентаціями на семінарі-практикумі виступили:


• Кравчук Олена, заступник директора Департаменту податкових перевірок, трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування – начальник управління перевірок у сфері торгівлі та послуг ГУ ДПС у м. Києві.
Тема виступу: «Практика визначення зобов’язань з податку на прибуток з урахуванням останніх тенденцій застосування контролюючими органами П(С)БО 15 «Дохід»».


• Кузьменко Валерій, суддя Окружного адміністративного суду м. Києва.
Тема виступу: «Позиція адміністративних судів щодо необхідності проведення судової економічної експертизи при розгляді податкових спорів, зокрема, щодо донарахування податку на прибуток у зв’язку зі збільшенням платникам податків доходів в бухгалтерському обліку по операціях з придбання товару щодо якого контролюючі органи мають сумнів стосовно реального (законного) джерела його походження».


• Рак Володимир, партнер Юридичної компанії Lex Consulting.
Тема виступу: «Ризики збільшення доходу платника податку на прибуток за результатами перевірок відносин з контрагентами та роль судово-економічної експертизи як доказу для правильного вирішення спорів».


• Кемінь Віталій, адвокат, радник Юридичної компанії Lex Consulting.
Тема виступу: «Огляд практичних кейсів щодо спорів стосовно донарахування податку на прибуток у зв’язку з «порушенням» платниками податків П(С)БО 15 «Дохід» та МСФЗ».


• Гонзайк Ольга, генеральний директор Аудиторської компанії «Українська Національна Аудиторська компанія», керівник Центрального округу ВГО «Спілка податкових консультантів України».
Тема виступу: «Методологія бухгалтерського обліку доходів і витрат в операціях з придбання товару щодо якого контролюючі органи мають сумнів стосовно реального (законного) джерела його походження».


• Тимощик Лілія, учений секретар Науково-дослідного центру судової експертизи з питань інтелектуальної власності Міністерства юстиції України, к.е.н, судовий експерт, оцінювач.
Тема виступу: «Судово-економічна експертиза: класифікація, вирішувані питання, об’єкти дослідження. Дисконтування зобов’язань – практичні приклади».


Захід відбувся за участю представників Міністерства юстиції України, суддівського корпусу, Головного управління Державної податкової служби України у м. Києві, судових експертів, бухгалтерів, адвокатів, а також спеціального гостя семінару – відомого українського правничого видання «Судово-юридична газета».
Особливістю цього методичного науково-практичного семінару стало не лише висвітлення позицій представників податківців, суддів, судових експертів, адвокатів, податківців, а також суб’єктів господарської діяльності, а й відвертий та щирий діалог між його учасниками стосовно посилення фаховості та оперативності в вирішенні податкових спорів з задіянням інституту судово-економічної експертизи, яка є одним із важливих напрямків діяльності атестованих судових експертів Центру.


Так, суддя В. Кузьменко підкреслив у своїй доповіді, що з огляду на строки розгляду адміністративних проваджень у податкових спорах, часто посилюють свої позиції учасники справи, яка на час розгляду справи уже мають висновки судово-економічної експертизи. Останні завжди ретельно розглядаються суддями і сприяють формуванню доказової бази конкретної справи. Директор Центру В. Федоренко відзначив, що судово-економічні експертизи в податкових спорах є поодинокими в судово-економічній діяльності Центру. Суди фактично не призначають подібні експертизи в адміністративних провадженнях до Центру. Проведення судово-економічних експертиз на замовлення учасників справи є швидше винятком, ніж звичною практикою. Це, власне, і спонукало Центр, разом із партнерами, порушити питання, винесені на розгляд учасників семінару та закликати до співпраці в питаннях використання потенціалу судово-економічної експертизи у податкових спорах.


За результатами проведеного методичного семінару-практикуму його організатори і учасники дійшли висновку про необхідність продовження державно-приватного партнерства та проведення нових подібних практикоспрямованих заходів.


Організаторами заходу В. Костюком, В. Федоренком і О. Гонзайк були урочисто вручені іменні сертифікати.

 

Коли з вами зв'язатися?