Чому треба інвестувати в зелену енергетику Польщі, саме зараз?

Автор:

Опубліковано 28 Березня 2024 у uncategorized

Зміни у законодавстві, восени 2019 року, відносно джерел альтернативної енергетики – перетворило Польщу в найбільш привабливий і перспективний ринок ЄС. Інвестори з Китаю, США, Швеції, Норвегії, ОАЕ, Саудівської Аравії та інших країн, в буквальному сенсі цього слова, вишикувались в чергу на вироблення сонячної енергії у Польщі.

 

Причини зростання попиту на сонячну енергію.

До початку 2019 року Польща була єдиною великою державою ЄС, де частка енергії, отримана з альтернативних джерел, не перевищувала 3% загального обсягу. У 2018 році усі сонячні електростанції країни виробили всього 471,5 МВт – втричі менше, ніж Україна і в 160 разів менше, ніж Німеччина. А вже у вересні 2019 року, Польща увійшла, в так званий клуб країн «гігаватників» сонячної енергетики і тепер все йде до того, що до 2022 року, будуть  досягнуті позначки в 3.15 ГВт сонячних потужностей.

 

Цьому посприяли такі чинники:

 

  • Зниження ПДВ для міні СЕС.

Польський сейм прийняв рішення про зниження ставки ПДВ з 23% до 8%, для невеликих станцій загальною потужністю до 50 КВт. Паралельно був запущений ряд інших державних програм, спрямованих на підтримку власників приватної генерації. Як наслідок, сонячні батареї стали розкуповувати в 12 разів швидше, ніж у 2018 році, і Польща стала першою державою Східної Європи, де обсяги вироблення енергії з альтернативних джерел у домашніх СЕС перевищили аналогічні показники промислових станцій.

 

  • Спеціальні енергетичні сертифікати.

У Польщі практикують систему спеціальних «енергетичних сертифікатів» замість «зелених тарифів». Кожен сертифікат відповідає певному типу ВДЕ (відновлювані джерела енергії) і оцінюється по-різному. Вони вигідні саме кількістю «чистої» електроенергії, яку виробник здатний продавати на ринку. Так, 1 МВт коштує € 170, або 0,17 євро за кВт.

 

 

  • Система чистого вимірювання.

 

Ще одним аспектом зростання попиту на сонячну енергетику, послужило розширення доступу до «системи чистого вимірювання» (Net Metering) бізнес- і енергетичних співтовариств. Раніше він був обмежений тільки житловим, державним сектором і користувачами житлових співтовариств.

 

  • Досить високі тарифи на традиційну електроенергію.

У Польщі тариф на електроенергію вираховується за складним алгоритмом:

базова ставка, пільгова ставка, послуги поставки, щомісячна абонентська плата.

Згідно розрахунків собівартість 1кВт коштує приблизно  0,145 €.

 

  • Стимулюючі знижки на сонячні електростанції.

Запроваджено відразу кілька програм, що стимулюють розвиток альтернативної енергетики:

«Energia Plus» – для всіх видів ВДЕ потужністю до 0,5 МВт;

«Czyste Powietrze» (Чисте повітря) – для вітрових і сонячних станцій;

«Agroenergia» (Агроенергія) – пільги для агрофермерів, що встановлюють сонячні батареї на полях і теплицях;

«Mój prąd Polska» (Моя електроенергія Польща) – гарантує знижку в 5000 злотих на СЕС, усім власникам міні-станцій від 2 до 10 кВт.

За оцінками фахівців, впровадження цих програм збільшить зростання сонячної генерації, у 2020 році, більш ніж на 2 МВт / добу, або до 730 МВт / год.

 

Основні переваги для інвестування у польський ринок відновлюваної енергетики:

 

  • Прозорі аукціони продажу «чистої» енергії;
  • Висока вартість традиційної електроенергії;
  • Удосконалення технологій, що дозволяють розраховувати на все більш високий прибуток від сонячних електростанцій;
  • Низька конкуренція та ефект «низької бази» – польський ринок ВДЕ, за ступенем насиченості великими виробниками, вдвічі менший за український, вчетверо ніж естонський і в десятки разів – німецького.
  • Польща й далі продовжує підтримувати старіючі вугільні електростанції, що, як очікується призведе до зростання вартості електроенергії і, одночасно збільшення привабливості системи чистого вимірювання;
  • Середня ціна на фотоелектричну енергію у 2020 році – 180 злотих за МВт-год;
  • Доступні ціни на оренду землі (від 7000 до 12000 злотих за гектар);
  • Сонячні електростанції великої потужності окупаються протягом 5-7 років і будуть давати гарантований прибуток протягом наступних років. Середній термін служби сонячної електростанції 25-30 років. Продається вся вироблена електроенергія. Сонячні електростанції розвантажують централізовані мережі, тому що обсяги споживання неухильно зростають.
Коли з вами зв'язатися?