Які документи має право вимагати інспектор в ході податкової перевірки?

Автор:

Опубліковано 09 Грудня 2021 у news publikatsiyi articles

Які документи і як слід надавати інспектору в ході податкової перевірки?

Як показує практика, в Україні часто, під час проведення перевірок податкові інспектори зловживають своїми повноваженнями і можуть вимагати надати додаткові документи, що не стосуються періоду, що перевіряється.

Наскільки такі дії є правомірні і що потрібно знати, щоб захистити власні права, розкажемо далі.

Чи можна вилучати оригінали документів?

Згідно із Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», (надалі в тексті ЗУ № 877-V від 05.04.2007р.), під час проведення перевірок не допускається вилучення у суб’єктів господарювання оригіналів їхніх фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, а також комп’ютерів, їх частин, крім випадків, передбачених кримінальним процесуальним законодавством.

Для вилучення оригіналів документів слідчому потрібна ухвала суду про тимчасовий доступ до документів (обшук).

 

Які документи має право отримати податковий інспектор?

Законодавство передбачає, як право контролюючих органів отримувати документи від суб’єктів господарювання, так і обов’язок суб’єктів господарювання надавати такі документи. Але таке право перевіряючих не є абсолютним.

У випадках, коли проводяться позапланові податкові перевірки, закон чітко обмежує її предмет – лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення позапланового заходу, з обов’язковим зазначенням цих питань у направленні на проведення заходу державного нагляду.

А це значить, що інспектор, котрий проводить позапланову податкову перевірку – може вимагати тільки ті документи, які стосуються предмету такої перевірки.

У ст.10 ЗУ № 877-V від 05.04.2007р. прямо передбачено право суб’єкта господарювання вимагати припинити проведення перевірки, якщо контролюючий орган вийшов за межі предмету перевірки.

Від не давна є ще одне обмеження для контролюючих органів, щодо витребування копій документів, яке сформувалось у судовій практиці, а саме: в постанові Верховного Суду України від 09.12.2019 у справі №826/11830/18 зазначено, що суб’єкт господарювання не повинен нести відповідальність за ненадання документів, обов’язковість ведення яких не встановлена чинним законодавством.

Таким чином, податковий інспектор має право вимагати у суб’єкта господарювання надати тільки ті документи, які стосуються предмета перевірки і які є обов’язковими для ведення згідно вимог чинного законодавства.

 

Захист комерційної таємниці під час проведення податкової перевірки.

ЗУ № 877-V від 05.04.2007р.не обмежує право контролюючих органів на доступ до документів, які становлять комерційну таємницю. Проте, законодавство зобов’язує посадових осіб контролюючого органу зберігати комерційну таємницю та конфіденційну інформацію суб’єкта господарювання, а також покладає на них обов’язок забезпечувати спеціальний режим захисту та доступу до інформації, що є комерційною таємницею, згідно з вимогами закону (ч.14 ст.4).

 

Що таке комерційна таємниця?

Згідно ст.505 Цивільно кодексу України комерційна таємниця – це інформація, яка є секретною в тому розумінні, що вона в цілому чи в певній формі та сукупності її складових є невідомою та не є легкодоступною для осіб, які звичайно мають справу з видом інформації, до якого вона належить, у зв’язку з цим має комерційну цінність та була предметом адекватних існуючим обставинам заходів щодо збереження її секретності, вжитих особою, яка законно контролює цю інформацію. Комерційною таємницею можуть бути відомості технічного, організаційного, комерційного, виробничого та іншого характеру, за винятком тих, які відповідно до закону не можуть бути віднесені до комерційної таємниці.

Для захисту власних інтересів, суб’єкт господарювання зобов’язаний забезпечити внутрішні процедури, які б гарантували збереження конфіденційної (секретної) інформації. Це можуть бути положення про конфіденційну інформацію та роботу з нею, обмежувальні написи на документах («Таємно», «Доступ обмежений»).

Слід зауважити, що своєчасний і фаховий юридичний супровід  – це запорука  захисту інтересів компанії, професійні відповіді на запити контролерів та оскарження результатів перевірки.

Lex Consulting – це адвокатське об’єднання, експерт у сфері податкового права та інвестицій, що виважено підходить до кожної потреби чи проблеми бізнесу, забезпечує кваліфікований захист завдяки професійній команді та набутому досвіду.

Залишити заявку на Безкоштовну Консультацію по податковому аудиту – натисніть тут

Наш контактний номер телефону +38 050 338 96 26

 

Вас також можуть зацікавити статті:

ТОП-5 помилок під час проходження та оскарження податкових перевірок: як їх не допустити?

Податкові перевірки 2020

 

 

 

Коли з вами зв'язатися?