Переваги компаній зі статусом Авторизованого Економічного Оператора (АЕО)

Автор:

Опубліковано 09 Грудня 2021 у news publikatsiyi articles

В листопаді 2019 року, набрав чинності Закон України № 141-IX «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо деяких питань функціонування авторизованих економічних операторів» (далі – Закон № 141).

Хто може отримати статус АЕО?

На статус АЕО можуть претендувати: експортери-виробники, імпортери, дистриб’ютори, митні брокери, складські та поштові оператори, експедитори та перевізники.

АЕО бувають двох типів: “Б” і “С”.

 

1) Тип «С» – про надання права на застосування спеціальних спрощень;

2) Тип «Б» про підтвердження безпеки та надійності.

 

Компанія самостійно обирає тип авторизації та може одночасно мати авторизації обох типів. Авторизація АЕО визнається на всій території України, у той же час, визнання митними адміністраціями іноземних держав авторизації АЕО, отриманої підприємствами-резидентами, здійснюється відповідно до міжнародних договорів України.

 

Значні шанси, на отримання статусу АЕО, є у компаній з системним рівнем організації та формалізованими процедурами. У таких компаніях повинні бути сформовані процеси, налагоджена система якості, сертифіковане програмне забезпечення, тощо.

Як правило такі компанії регулярно проходять аудит і мають сертифікати якості, відповідно до норм ISO. Малий і середній бізнес, з менш складними бізнес-процесами і невеликим штатом, також може стати учасником АЕО.

Яка реальна вигода для бізнесу?

Насамперед, незалежно від типу АЕО, компанія отримує право проходити митні формальності в пріоритетному порядку. В автоматизованій системі аналізу та управління ризиками митниці знижується ступінь ризику такої компанії, при визначенні переліку процедур контролю.

Компанії зі статусами АЕО, для транспортування вантажів користуються спеціальною смугою руху в пунктах пропуску, також їм надано право накладати пломби спеціального типу, що дозволяє їм здійснювати пломбування без залучення митного органу.

Компанії типу «АЕО-С» можуть отримати спрощення на загальну фінансову гарантію, спрощене декларування та митне очищення товарів, за межами митниці. Компанії зі статусом “АЕО-Б” будуть заздалегідь отримувати повідомлення про майбутній огляд товарів і транспортних засобів комерційного призначення на підставі результатів аналізу ризиків. При цьому компанія має право вибрати огляд у пункті пропуску через держкордон України, до моменту їх переміщення.

Як це виглядає на практиці?

 

Після отримання статусу АЕО транспорт з продукцією компанії проходить пункти контролю “зеленим коридором” з мінімальними перевірками. Автомобілям не потрібно заїжджати на митний термінал і проходити процедури відбору проб продукції, за участю митного інспектора. Це економить мінімум один день, при середніх термінах поставки, в сусідні країни, які становлять 4-5 днів. Завдяки цьому компанія підвищує оборотність запасів і збільшує свою маржинальність.

 

Для експортерів, також, є свої значні переваги, наприклад наявність процедури випуску товарів, що вивозяться за місцезнаходженням з самостійним накладенням пломб спеціального типу. Це звільняє від необхідності використовувати митні термінали для проходження формальностей і пломбування вантажів, які будуть переміщатися під митним контролем. Вони можуть подавати спрощену митну декларацію, за якою митниця буде випускати товари за межі митної території України з наявністю спеціального спрощення. Оформлення за спрощеною декларацією можливе і для імпортних вантажів.

 

Підприємство буде направляти спрощену декларацію по загальній фінансовій гарантії, митниця буде випускати товари по ній, які зможуть використовуватися відповідно до заявленого митного режиму. Потім компанія надасть додаткову декларацію і сплатить митні платежі. У таких ситуаціях компанії зі статусом АЕО отримують певну «відстрочку платежів» перед митницею. Додаткова вигода в тому, що вантажі АЕО оформляються за місцем знаходження компанії, що дає більше гнучкості в плануванні логістики.

 

З отриманням статусу, підтверджується надійність компанії, постачальник отримує можливість стати частиною ланцюга поставок АЕО-компаній. Довгострокова перспектива співпраці виглядає так: АЕО-С (постачальник) + АЕО-Б (перевізник, склад, митний брокер) + АЕО-С (покупець).

 

Як отримати статус АЕО?

Оформлення статусу – тривала й непроста процедура. Перший етап – оцінка компанією своїх бізнес-процесів і процедур та приведення їх у відповідність до вимог. В компанії повинні бути в наявності усі документи і регламенти, що регулюють ключові сфери життєдіяльності претендента.

Фахівці компанії LEX Consulting насамперед рекомендують звернути увагу на процеси контролю класифікації товарів згідно норм УКТ ЗЕД, процедури при розрахунку і перевірки митної вартості, перевірку достовірності декларування країни походження, процедури застосування преференцій та пільг в оподаткуванні.

Після закінчення документальної діагностики процесів, компанія заповнює анкету самооцінки та подає її в Державну митну службу, де розгляд триває ще 30 днів. Потім претенденту належить пройти перевірку, в ході якої митна служба визначає, наскільки компанія готова вийти на якісно новий рівень і отримати найвищу ступінь довіри з боку держави. Тривалість цієї стадії – 120 днів. Після цього результати будуть аналізуватися на протязі ще 30 днів, і тільки тоді заявник отримає позитивне рішення, або свої документи на доопрацювання.

 

І хоча процедура отримання статусу АЕО, не є самою простою, але в кінцевому результаті компанія зможе оптимізувати свої витрати та вибудувати безперебійний і безпечний логістичний процес, який надасть вагомі переваги перед конкурентами.

 

Залишити заявку на Безкоштовну Консультацію по Оформленню фірми в Польщі – натисніть тут

Наш контактний номер телефону +38 050 338 96 26

 

Вас також можуть зацікавити статті:

Як відкрити бізнес в Польщі

ШПАРГАЛКА ДЛЯ ВЛАСНИКА БІЗНЕСУ В ПОЛЬЩІ

 

 

 

 

Коли з вами зв'язатися?