Реєстрація ФОП – фізичної особи підприємця

Автор:

Опубліковано 24 Червня 2019 у articles

Як відкрити приватного підприємця – реєстрація ФОП

Перелік нормативних актів:
Податковий кодекс України;
Закон України від 15.05.2003 р. № 755-IV “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців” (зі змінами та доповненнями), надалі Закон № 755.
Право на здійснення підприємницької діяльності є одним з конституційних прав громадянина. Відповідно до ст. 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, не заборонену законом.
Відповідно до п. 1 ст. 50 Цивільного кодексу України право займатися підприємницькою діяльністю має фізична особа з повною цивільною дієздатністю, яка досягла 18 років. Здійснювати таку діяльність можна тільки за умови її державної реєстрації. Після реєстрації громадянин набуває статусу ФОП.
Займатися підприємницькою діяльністю чинне законодавство дозволяє не всім. Так, не можуть суміщати свою діяльність з підприємницькою окремі категорії державних службовців (включаючи військовослужбовців, що знаходяться на дійсній службі), працівники органів прокуратури, СБУ, МВС, судів та інших урядових органів, а також особи, яким здійснювати певні види діяльності заборонено рішенням суду.

Як зареєструватися приватним підприємцем – реєстрація фоп?

Процедуру реєстрації ФОП визначено Законом № 755. Разом із держреєстраторами надавати зазначені адміністративні послуги з 01.01.2016 р. можуть також органи місцевого самоврядування, місцеві держадміністрації та нотаріуси. Органи місцевого самоврядування отримують повноваження з держреєстрації, якщо відповідна місцева рада ухвалить таке рішення.
Для реєстрації громадянин може звернутися до суб’єкта держреєстрації (держреєстратора, до органу місцевого самоврядування, місцевої держадміністрації) або до нотаріуса особисто або через уповноважену ним особу, а може надіслати потрібні документи поштою з описом вкладення або електронною поштою з описом, що містить відомості про надіслані документи в електронній формі.
У разі подання документів особисто громадянин зобов’язаний пред’явити паспорт. Якщо документи подає уповноважена особа, вона пред’являє свій паспорт та довіреність, оформлену в нотаріуса із зазначенням повноважень. У разі ж надсилання документів поштою треба нотаріально засвідчити підпис фізичної особи на реєстраційній картці.

Які документи потрібні для державної реєстрації ФОП?

Згідно зі ст. 18 Закону № 755 для державної реєстрації фізособи підприємцем подається заява про державну реєстрацію фізичної особи підприємцем. Фізособа може одночасно із заявою про держреєстрацію подати заяву про обрання спрощеної системи оподаткування. До того ж вона має право обрати тільки 1, 2-у або 3-ю групи за ставкою 5% без ПДВ.
Фізична особа, яка планує одразу працювати на загальній системі оподаткування та сплачувати ПДВ, може одночасно із заявою про держреєстрацію подати реєстраційну заяву про добровільну реєстрацію платником ПДВ за затвердженою формою.
Якщо документи подаються особисто, заявник пред’являє свій паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України, або паспортний документ іноземця, або посвідчення особи без громадянства, або свідоцтво на постійне чи тимчасове проживання.
Документи мають бути викладені українською мовою (ст. 15 Закону № 755).
Забороняється вимагати інші документи, не передбачені ст. 18 Закону № 755.
Документи в паперовій формі приймаються за описом, примірник якого в день надходження документів видається заявникові з відміткою про дату отримання документів.
Коли можуть відмовити в держреєстрації?
Відповідно до ч. 2ст. 28 Закону № 755 наведено підстави для відмови у державній реєстрації. Зокрема:
1) документи подано особою, яка не має на це повноважень;
2) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення щодо заборони у проведенні реєстраційної дії;
3) не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку;
4) наявні обмеження на зайняття підприємницькою діяльністю, встановлені законом;
5) наявність в Єдиному державному реєстрі запису, що фізична особа вже зареєстрована як фізична особа – підприємець;
6) подані документи суперечать вимогам законів України.
Які терміни держреєстрації?
Документи, подані для держреєстрації, розглядаються протягом 24 годин після їхнього надходження, крім вихідних та святкових днів (ст. 26 Закону № 755).
Якщо вам необхідна юридична допомога в оформленні ФОП чи щоб дізнатись скільки коштує реєстрація ФОП  – більше тут
Коли з вами зв'язатися?